Organizator:

Prelegenci

Piotr Plewa

Piotr Plewa

Podkuwacz z 18-letnim doświadczeniem w pracy z końmi. Regularnie szkoli się w Polsce i za granicą. Zajmuje się głównie kuciem ortopedycznym, jednak żaden koń z jego grup klientów nie pozostanie bez pomocy.

Uczestniczył w szkoleniach m.in. z taki autorytetami jak Grant Moon, Hans Castelijns czy Stefan Wehrli. Obecnie zajmuje się głównie kuciem ortopedycznym, jego specjalnością są pękające kopyta, kucie wspomagające leczenie kontuzji w obrębie stawu kopytowego oraz problemy z balansem. Na co dzień dba o profilaktykę u swoich podopiecznych. 

Podczas konferencji przybliży państwu temat poprawnego kucia na podstawie Case Study. 

Weronika Kicińska

Weronika Kicińska

Technik weterynarii, zawodniczka, trenerka i rehabilitantka koni. Autorka podejścia Cordeo Attitude. W swojej metodzie łączy podejście klasyczne z naturalnym. Podstawowymi filarami pracy z koniem dla Weroniki są partnerstwo, szacunek i zaufanie.

Chociaż jako słowa wydają się być pospolitym sloganem, to jako uczestniczka wielu imprez: w skokach przez przeszkody, zawodach w jeździe bez ogłowia oraz Working Equitation potwierdza te filary każdym występem. Weronika od kilku lat prowadzi pod Poznaniem stajnię treningowo-rehabilitacyjną, w której zapewnia warunki oraz odpowiednio dobrany trening, umożliwiający koniom powrót do zdrowia. Rehabilitacja koni prowadzona jest w szerokim zakresie, w dopasowaniu do indywidualnych potrzeb każdego konia, łącząc głowę i ciało. Skutecznie i trwale wyprowadza z ciężkich stanów konie borykające się z problemami nawet przez kilka lat. W swojej praktyce współpracuje ze specjalistami z zakresu podkuwania, strugania, fizjoterapii oraz saddle-fitterstwa. Według Weroniki, mimo najszczerszych chęci nie wystarczy nam życia na to, by posiąść całą interesującą nas wiedzę, dlatego z dumą tworzy zespół, wspierający realizację założeń stajni. Poza działalnością rehabilitacyjną Weronika pozostaje czynną zawodniczką, stawiając na wszechstronny rozwój koni. Obecnie najbardziej skupia się na dyscyplinie Working Equitation, wcześniej aktywnie startując w kategorii skoków przez przeszkody. Treningowo dużą wagę przywiązuje do pracy z ziemi czerpiąc wiedzę z różnych szkół, by w myśl swojej zasady: „Żadna ze szkół nie została wymyślona przez konia, więc żadna z nich nie będzie odpowiednia dla wszystkich” być w stanie pomóc jak największej ilości koni. Weronika fascynuje się również ujeżdżeniem, opartym na zasadach starych szkół jazdy – barokowych. Ze względu na wyższą potrzebę wszechstronnego wyszkolenia koni, szkoła barokowa jest bardziej zgodna z tym jak powinno pracować ciało i głowa konia, by pozostać w zdrowiu, jak najdłużej zdolnym użytkowo w przeciwieństwie do dzisiejszego ujeżdżenia, które w większości stawia na efektowność figur. Nieodłącznym elementem działalności Weroniki jest edukowanie. Zarówno poprzez szkolenia stacjonarnie jak i online. Szkolenia stacjonarne realizowane są na terenie całej Polski. Codzienność Weroniki można obserwować dzięki kanałom social media, a wiedzę specjalistyczną i codzienne doświadczenia w pracy z różnymi końmi można obserwować na Platformie Edukacyjnej, która od 2023 roku dostępna jest na stronie clintaranika.pl

lek. wet. Marta Zmiertka

lek. wet. Marta Zmiertka

W 2014 roku uzyskała dyplom lekarza weterynarii. Odbyła staże w polskich i zagranicznych klinikach. Jej główne zainteresowania to leczenie chorób układu pokarmowego oraz układu ruchu u koni. Jest lekarzem PZJ oraz lekarzem leczącym FEI.

W 2014 roku ukończyła studia na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu uzyskując tytuł lekarza weterynarii. Już w trakcie studiów uczestniczyła w licznych praktykach - w Anglii, Niemczech, Czechach i Polsce. Regularnie szkoli się i rozwija swoje kompetencje. Przez lata związana z kliniką Equi Vet Serwis, działa głownie w terenie lecząc kontuzje w obrębie układu ruchu u koni. Jest również specjalistką od chorób układu pokarmowego. 

Łukasz Czerwiński

Łukasz Czerwiński

Mówi o sobie, że jest szczęściarzem, którego pasja przerodziła się w życiowe zajęcie. Od prawie 10 lat wraz z zespołem zajmuję się opieką dietetyczną i suplementacyjną nad sportowcami zawodowymi, amatorami i osobami niećwiczącymi.

Priorytetem jest dla niego zdrowie, a podstawowym narzędziem analiza wyników badań krwi wraz z celowaną suplementacją. Jest zafascynowany szerokimi możliwościami jakie daje nowoczesna medycyna pod kątem poprawy jakości życia, wydajności psychicznej i fizycznej oraz wyglądu.

Podczas konferencji przybliży temat prawidłowego odżywiania jeźdźców. 

Dr. Julia Steinhardt

Dr. Julia Steinhardt

Doktorat z neurobiologii, badacz mózgu i jeździecki trener neuroatletyczny, współzałożyciel WeLoveYourBrain

Trenuj swój mózg, aby stać się lepszym jeźdźcem – to, co może wydawać się nieprawdopodobne, jest naprawdę możliwe. Aby skutecznie trenować jeźdźców, konieczne jest posiadanie wszechstronnej wiedzy na temat mózgu i centralnego układu nerwowego oraz zrozumienie ich funkcji i wzajemnych powiązań. Te systemy regulują interakcje ciała i mają ogromny wpływ zarówno na sprawność fizyczną, jak i psychiczną. Nasze neurocentryczne podejście zaczyna się od zrozumienia tej złożonej interakcji, mając na celu poprawę komunikacji między mózgiem, układem nerwowym i układem mięśniowo-szkieletowym. Mózg i układ nerwowy są kluczowe w determinowaniu wydolności fizycznej i jakości ruchu. Koncepcja treningu Neuro-Rider©, opracowana przez międzynarodowego olimpijczyka w skokach narciarskich Marca Nölke, to program oparty na mózgu, zaprojektowany specjalnie dla jeźdźców. To interdyscyplinarne podejście integruje odkrycia i techniki z różnych dziedzin, w tym neurobiologii, psychologii oraz nauki o ruchu i sporcie. Wykład zbada podstawy tego podejścia i pokaże, jak konkretne ćwiczenia mogą poprawić dosiad, kontrolę, stabilność, czas reakcji i korygować nierównowagi. Wykład zawiera również przegląd aktualnej literatury naukowej, podkreślając kluczowe informacje związane z neuroatletycznym treningiem. Te podstawowe zasady są zastosowalne dla każdego konia i jeźdźca. Pokażemy, jak trenować obszary mózgu odpowiedzialne za stabilność, rytm i precyzyjne ruchy w siodle, co ostatecznie poprawi harmonię między jeźdźcem a koniem.

Dr hab. Marcin Komosa

Dr hab. Marcin Komosa

Dr hab. Marcin Komosa jest znanym w Polsce i na świecie naukowcem oraz praktykiem specjalizującym się w anatomii i biomechanice.

Jest autorem wielu artykułów naukowych o zasięgu międzynarodowym, jak również książek popularno-naukowych, w tym cieszącym się dużym uznaniem w środowisku jeździeckim podręcznikiem,  pod tytułem „Anatomia funkcjonalna konia sportowego – spotkanie nauki z praktyką”. Działalność badawcza prof. Marcina Komosy obejmuje wiele aspektów, lecz jednym z ważniejszych jest ukazanie interakcji pomiędzy człowiekiem a koniem, w świetle charakterystycznych cech budowy i funkcji układu nerwowego, w tym przede wszystkim mózgu. Prof. Marcin Komosa w swych wykładach od wielu lat w przystępny sposób przybliża anatomiczne aspekty budowy koni i wskazuje praktyczne sposoby, które mogą przyczynić się do rozwoju naturalnych zdolności poszczególnych wierzchowców. Szkolenie konia zgodne z jego wrodzonymi atutami morfologicznymi pozwala na jego harmonijny i przemyślany rozwój.